درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ


سلام دوستان وبلاگ انجمن علمی دانشجویان مهندسی معدن دانشگاه بیرجند وبلاگی تخصصی و مربوط به اخبار واطلاعات روز معدنی است. شما می توانید با ارسال اخبار و اطلاعات جدید ما را در ارائه وبلاگی به روز یاری فرمایید. لطفا مطالب خود را به ایمیل hosseinzade.hassan@birjand.ac.ir ارسال کنید و همچنین خواهشمندم نظرات خود را درباره مطالب و وبلاگ بیان کنید با تشکر: مدیریت وبلاگ
آرشيو وبلاگ
صفحات وبلاگ
RSS Feed
یکشنبه ۱۳۸٩/٩/۱٤ :: ٥:٠۳ ‎ب.ظ ::  نويسنده : محمد طهماسبی

  اورانیوم فلزی است که خواصی  مرموز دارد . به وسیله اورانیوم انسان توانسته است ذخیره عظیم انرژی هسته ای را رها سازد . تشعشع طبیعی اورانیوم به طریق حیرت اوری در امور پزشکی و کشت و صنعت و زیست شناسی مورد استفاده قرار گرفته است .

 


اورانیوم فلزی است که خواصی  مرموز دارد . به وسیله اورانیوم انسان توانسته است ذخیره عظیم انرژی هسته ای را رها سازد . تشعشع طبیعی اورانیوم به طریق حیرت اوری در امور پزشکی و کشت و صنعت و زیست شناسی مورد استفاده قرار گرفته است .

یک قطعه اورانیوم خالص به ظاهر شبیه یک تکه نقره یا فولاد است ، ولی به طرزحیرت انگیزی سنگین است چنانکه یک فوت مکعب ان معادل نیم تن وزن دارد . به این جهت اورانیوم سنگین ترین عنصری است که در طبیعت شناخته شده .

اورانیوم دو خاصیت غیر عادی دارد :

1.      یکی انکه رادیواکتیو است و ان بدین معنی است که ذرات ان به تدریج خرد می شوند و تز خود نیرو به شکل تشعشع خارج می کنند .

2.      دیگر انکه ذرات ان قابلیت انفجار دارند ، یعنی چون شکسته شوند ، مقادیر عظیمی انرژی از خود ساطع می کنند . همین خاصیت انفجاری اورانیوم اساس کار همه کارخانه ها و سلاح های هسته ای است .

اورانیوم از لحاظ شیمیایی عکس العمل زیاد از خود نشان می دهد .

اگر یک قطعه اورانیوم در هوای ازاد بگذاریم فورا رویه سیاهرنگی انرامیپوشاند . این رویه ، عبارت از امتزاج اورانیوم است با اکسیژن هوا . اورانیوم با عناصر دیگر نیز تشکیل ترکیبات مهم دیگری می دهد .

اورانیوم به مقادیر کم همه جا یافت می شود ، اما هرگز در طبیعت بصورت خالص موجود نیست و استخراج ان از سنگ معدن متضمن عملیات بسیار طولانی و پیچیده ایست . روزانه صدها تن  سنگ معدن در کارخانه های مخصوصی مورد تصفیه قرار می گیرند ، ولی از هر تن سنگ فقط چند پوند اورانیم بدست می اید .

طرز عمل استخراج اورانیوم چنین است که ابتدا سنگ معدن را خرد می کنند و از غربال می گذرانند ، سپس بوسیله مواد شیمیایی مخصوص کثافات انرا میگیرند و بعد انرا ، مورد یک سلسله عملیات تصفیه قرار می دهند ، تا ماده شفاف گل مانندی که به نام ( کیک زرد ) نامیده می شود بدست می اید .همین اورانیوم کاملا تصفیه شده مجددا مورد تصفیه قرار می گیرد ، زیرا فقط قسمت بسیار کمی از اورانیوم طبیعی قابلیت انفجار دارد .

یک پوند اورانیوم معادل سه میلیون پوند زغال سنگ انرژی دارد . در راکتور های هسته ای ذرات خرد شده اورانیوم مقادیر عظیمی حرارت ایجاد می کند و از این حرارت در گرداندن توربین استفاده می شود که به نوبه خود یک ژنراتور برقی را بکار می اندازد .

 

 موضوع مطلب : اورانیوم
 
 
نویسندگان
پیوندها
آخرین مطالب