توسعه فعالیتهای اکتشافی در مرزها

وی همچنین از ادامه فعالیت های لرزه نگاری در استان گلستان خبر داد و افزود: اکتشافات جدید نفت و گاز ایران در تمامی حوزه های رسوبی کشور ادامه می یابد. محدث همچنین با اشاره به انجام فعالیت اکتشافی در استان سیستان و بلوچستان، یادآور شد: با انجام فعالیت‌های اکتشافی، تکمیل مطالعات جدید زمین شناسی هم در این استان جنوبی کشور در دستور کار قرار گرفته است.
  
   مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت همچنین از توسعه فعالیتهای اکتشافی در استان کرمانشاه خبر داد و گفت: تاکنون لرزه نگاری سه بعدی در استان کرمانشاه به پایان رسیده است و اهداف جدیدی برای اکتشافات جدید نفت و گاز شناسایی شده است. به گزارش مهر، در حال حاضر از هر 5 حلقه چاه اکتشافی چهار حلقه منجر به کشف ذخایر جدید نفت و گاز در ایران می‌شود، این در حالی است که از ابتدای سال 2000 میلادی تاکنون ایران بیشترین اکتشافات نفت و گاز جهان را داشته است.
  
   شرکت ملی نفت ایران در برنامه چهارم با توسعه فعالیتهای اکتشافی در مجموع 19 میدان نفتی و هشت میدان جدید گازی با لایه مخزنی جدید کشف شده است و در صورتی که قیمت هر بشکه نفت اکتشاف شده را 50 دلار و قیمت هر متر مکعب گاز را 15 سنت در نظر بگیریم در مجموع 633 میلیارد دلار ذخایر جدید نفت و گاز کشف شده است.
  
   از آغاز برنامه پنجم توسعه تاکنون هم هشت میدان جدید نفت و گاز شامل میدان گازی هالگان (استان فارس)، میدان نفتی سومار (کرمانشاه)، میدان گازی طوس (خراسان رضوی)، میدان گازی فروز (خلیج فارس)، میدان گازی سفید (هرمزگان) و میدان گازی خیام (شرق عسلویه)، میدان گازی سردار جنگل (دریای خزر) و لایه نفتی در میدان البرز (استان قم) کشف و جزئیات آن توسط وزارت نفت اعلام شده است.
  
   هم اکنون بر خلاف برخی از کشورهای عضو اوپک، ضریب اکتشاف ذخایر جدید نفت و گاز در ایران به 80 درصد رسیده است به طوری‌که در شرایط فعلی با حفر هر پنج حلقه چاه اکتشافی چهار حلقه چاه به ذخایر نفت و گاز می رسد.
  
   ایران با در اختیار داشتن بیش از 155 میلیارد بشکه ذخایر نفت قابل برداشت و بیش از 33.1 تریلیون متر مکعب ذخایر گاز، دارنده رتبه نخست مجموع ذخایر نفت و گاز جهان است که مطابق با برآوردهای انجام گرفته و با احتساب روند فعلی برداشت و بدون انجام اکتشافات جدید پیش‌بینی می‌شود کشور حداقل تا 80 سال آینده نفت و حداقل تا 150 سال دیگر گاز برای تولید و صادرات در اختیار داشته باشد.

/ 0 نظر / 33 بازدید