سرمایه گذاری بیش از 44 هزار میلیارد تومانی بخش معدن در برنامه پنجم توسعه

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در برنامه پنجم توسعه 44 هزار و 500 میلیارد تومان در بخش معادن و صنایع معدنی سرمایه گذاری می شود که از این میزان 5 هزار و 700 میلیارد تومان سهم سرمایه گذاری امسال است.
   وجیه الله جعفری در نشست خبری افزود: سال گذشته 12 و نیم میلیارد دلار در حوزه معادن صادرات داشتیم که در پایان برنامه پنجم توسعه این میزان به 23 میلیارد دلار صادرات در سال خواهد رسید. وی اضافه کرد: در برنامه پنجم توسعه 450 میلیارد تومان برای هزینه های اکتشافی و توسعه معادن و همچنین یک و نیم درصد از فروش سالانه معادن به منظور بومی سازی و هزینه های تحقیق و توسعه در نظر گرفته شده است که سهم یک و نیم درصد فروش سالانه بیش از 300 میلیارد تومان خواهد بود.
   سرپرست ایمیدرو همچنین گفت: سال گذشته در تولید فولاد خام 11 درصد، محصولات فولادی 8 و 8 دهم درصد، مس کاتدی 6 درصد، آلومینیم 8 و نیم درصد و در تولید سنگ آهن یک دهم درصد نسبت به سال 89 رشد داشته ایم و فقط در تولید کنسانتره ذغال سنگ 5 درصد رشد منفی داشتیم که علت آن تعمیرات بوده است.
   جعفری افزود: هم اکنون در تولید فولاد خام رتبه 17، آلومینیم 22، سنگ آهن 10 و در تولید سیمان رتبه 9 دنیا را در اختیار داریم. وی اضافه کرد: سال گذشته صدورگواهی کشف از نظر تعداد 7 درصد و از نظر ذخیره 60 درصد در مقایسه با سال 89 افزایش داشت. جعفری با بیان اینکه سال گذشته 10 میلیارد تومان در بومی سازی صنایع معدنی هزینه شده است گفت: سهم بومی سازی در تولید سیمان 80 درصد، آلومینیم 60 درصد، گندوله سازی 50 درصد، احیاء مستقیم 80 درصد، کوره بلند 65 درصد، فولاد 60 درصد و مس حدود 70 درصد بوده است.
   وی ادامه داد: سال گذشته در صادرات فولاد 49 درصد، آلومینیم 34 درصد و در صادرات مس 9 درصد رشد داشته ایم و این در حالی است که بیشترین دغدغه ما تأمین نیاز داخلی است.

/ 0 نظر / 27 بازدید