قربانی

هر 10 میلیون تن ماده معدنی، یک قربانی

 گروه اقتصادی؛ آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنایع و معادن نشان می‌دهد در سال گذشته به ازای استخراج هر 10 میلیون تن ماده معدنی یک معدنچی جان خود را از دست داده است. در سال 1386 نزدیک به 214 میلیون تن انواع مواد معدنی از سه هزار و 75 معدن فعال کشور استخراج شده که به ازای این میزان استخراج 22 نفر جان خود را از دست داده‌اند.

مرگ معدنچیان ایرانی در سال گذشته دو دلیل عمده داشته است؛ در معادن زغال سنگ کارگران بر اثر انفجار گاز متان یا ریزش در تونل‌ها کشته شده‌اند اما در معادن روباز سقوط از ارتفاع، پرتاب سنگ و ریزش دیواره معادن مرگ معدنچیان را در پی داشته است.

سیستم‌های قدیمی استخراج، بی‌احتیاطی کارگران و نبود نظارت کافی در ایمنی معادن زغال سنگ که عموماً توسط دولت به بهره‌برداری می‌رسند باعث شده سالانه تعدادی از معدنچیان جان خود را از دست بدهند. از سوی دیگر در معادن سنگ‌های تزیینی که صد درصد توسط بخش خصوصی اداره می‌شوند به سبب اولویت مسائل اقتصادی به ایمنی، کارگران بیشتری نسبت به معادن زیرزمینی که به مراتب خطرناک‌تر هستند، دچار مرگ شده‌اند. در سه ماه نخست امسال نیز پنج حادثه منجر به مرگ پیش آمده که این رخداد در معادن روباز به وقوع پیوسته و انفجاری در معادن زغال‌سنگ رخ نداده است. این آمار حاکی است در سال 1385 به ازای هر 9/6 میلیون تن استخراج یک نفر کشته شده که با توجه به استخراج 200 میلیون تنی در این سال 30 نفر از معدنچیان جان خود را از دست داده‌اند. مقایسه آمار کشته‌شدگان معادن در سال 86 نسبت به سال 85 نشانگر این موضوع است که آمار مرگ معدنچیان کاهش محسوسی داشته است.

 نسبت تولید به مرگ در معادن کشور طی سال‌های 80 تا 84 نیز بیانگر این است که در سال 1380 به ازای هر 8/2 میلیون تن، 1381 به ازای هر 8/3 میلیون تن، 1382 به ازای هر 0/6 ، 1383 به ازای هر 3/6 و 1384 به ازای هر 7/3 میلیون تن استخراج یک معدنچی کشته شده است. بر این پایه سال 1384 یکی از پرحادثه‌ترین سال‌ها برای معادن کشور بوده که 43 تن از معدنچیان دچار مرگ در معادن شده‌اند

/ 2 نظر / 9 بازدید
ali

اين آمار چيزي تو مايه هاي جنايات آمريكا تو عراقه...... واي به حال ما معدني ها كه اين همه مظلوم واقع شديم...

؟؟؟

دارم کم کم احساس ترس می کنم البته فکر کنم این بیشتر واسه کارگرهای معدن نه مهندسان معدن....