کشف 60 تن طلا با ارزش بیش از سه هزار میلیارد تومان

معاوناکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنى کشور از کشف 60 تن طلا با ارزش معادل سه هزار و 600 میلیارد تومان از سوى سازمان متبوع خود خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومى سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، بهروز برنا معاون اکتشاف این سازمان ارزش طلاى اکتشاف شده از سوى سازمان متبوع خود را بیش از سه هزار و 600 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: خوشبختانه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنى کشور  موفق به کشف 60 تن طلا در نقاط مختلف کشور شده  است.

 

وی افزود: پنج هزار و 800 معدن کشور داراى 60 میلیارد تن ذخایر قطعی و احتمالی است که بیشتر این ذخایر مربوط به مصالح ساختمانی است.
 

برنا، 10 درصد ذخایر سنگ نما و گچ دنیا را متعلق به ایران دانست و تصریح کرد: هزار و 400 معدن سنگ نما در واریته‌های مختلف و 700 معدن گچ در کشور وجود دارد.
معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در ادامه یادآور شد: علاوه بر68 نوع ماده معدنی موجود کشور، 25 ماده معدنی دیگر نیز کشف شده و در دست تحقیق و بررسی قرار دارد.
وى معادن کشف شده را در مرحله فرآوری و مطالعات فنی و اقتصادی عنوان کرد و گفت: به طور نمونه می‌توان به خاک‌های نادر با 15 عنصر و همچنین ذخایر کبالت و نیکل اشاره کرد.
برنا، با اشاره به فراهم شدن زیرساخت‌های لازم برای فعالیت بخش خصوصی در حوزه معدن، خاطرنشان کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنى کشور اطلاعات به دست آمده در اکتشاف زیرساخت‌ها را در اختیار فعالان بخش خصوصی قرار می‌دهد که به همراه اطلاعات پایگاه داده‌های علوم زمین کمک شایانی به حضور این بخش کرده است.
وی، در پایان با اعلام حمایت دولت از فعالان بخش خصوصی در امر اکتشاف معادن تصریح کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنى کشور به‌طور مستقل معدن‌داری نمی‌کند و معادن شناسایی شده را طى برگزارى  مزایده به بخش خصوصی واگذار می‌کند.

/ 0 نظر / 18 بازدید