دو خبر معدنی

معاون امور معدنی و صنایع معدنی :کرمان قطب اصلی معدن و صنایع معدنی در کشور است

معاون امور معدنی و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در بازدید از استان کرمان، کرمان را قطب اصلی معدن و صنایع معدنی در کشور عنوان کرد.
  
   به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، به نقل از معدن نیوز؛ جعفری معاون امور معدنی و صنایع معدنی وزارتخانه در بازدید از پروژه های صنعتی و معدنی شهرستان سیرجان به همراه رئیس و اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: باید پتانسیل بالای مواد معدنی در استان کرمان به ارزش افزوده نهایی خود برسد.
   وی هدف از این بازدید را تصمیم گیری بهتر در زمینه توسعه رشد اقتصادی استان و کشور دانست و با اشاره به معادن سنگ آهن گل گهر سیرجان، جلال آباد زرند و معادن عظیم مس در استان کرمان خاطر نشان کرد: هدف اصلی از این سفر بررسی فرآیند کمترین صادرات مواد معدنی خام از استان است .
   جعفری با اشاره به احداث کارخانه های فولاد، واحدهای کنستانتره سازی و گندله سازی در استان گفت: این اقدامات در راستای جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده مواد معدنی است .
   وی با بیان اینکه می شود با اصلاح قانون و یا تصویب موارد مورد نیاز بخش خصوصی را به سوی سرمایه گذاری پویا و پایدار تشویق کرد، اظهار داشت: در بخش ارائه تسهیلات وزارتخانه، اولویت با صنایع معدنی است.
  
   منبع: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران
ذخایر مس خالص ایران به بیش از 21 میلیون تن افزایش می یابد
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: با اکتشافات دردست اجرا، ذخایر مس خالص کشور تا پایان سال به 21 میلیون و 300 هزار تن افزایش خواهد یافت. سعدمحمدی در نخستین کنگره جهانی مس افزود: با اجرای این برنامه های اکتشافی رتبه ایران در ذخایر مس به هفتم جهان بعد از کشورهای شیلی، پرو، آمریکا، اندونزی و لهستان ارتقا می یابد. وی با بیان اینکه میزان ذخایر مس کشور در سال 88 با 47 هزار متر حفاری، چهارده و نیم میلیون تن بود، گفت: این میزان ذخایر با افزایش 100 درصدی در میزان حفاری اکتشافی به 18 و نیم میلیون تن در سال گذشته ارتقا یافت که موجب شد رتبه ذخایر مس کشور از رتبه 13 جهانی به 9 ارتقا یابد. سعدمحمدی ادامه داد: معدن های سرچشمه، سونگون و میدوک به ترتیب رتبه های 15، 27 و 74 ذخایر معدنی دنیا را دارا هستند. وی با بیان اینکه در زمینه استخراج معدن از نظر تناژ در رتبه 13 دنیا قرار داریم، افزود: سال گذشته موفق شدیم 36 میلیون تن ماده معدنی و 102 میلیون تن ماده معدنی باطله استخراج کنیم. آقای سعدمحمدی گفت: نخستین بار 29 دستگاه تراک 136 تنی را سال گذشته برای استخراج و افزایش ذخایر وارد کردیم و تا دو ماه آینده دو دستگاه تراک 240 تنی نیز وارد کشور خواهد شد. مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه تا دو سال آینده استخراج ماده معدنی از 36 میلیون تن کنونی باید به 75 میلیون تن افزایش یابد، افزود: در آینده ای نزدیک تراک های 360 تنی را وارد و از آن در استخراج ماده معدنی استفاده خواهیم کرد. نخستین کنگره جهانی مس تا 4 آبان در مرکز همایش های صدا و سیما ادامه دارد.
  
   منبع: واحد مرکزی خبر

/ 2 نظر / 18 بازدید

سلام بچه ها خسته نباشيد وبلاگ خوبي داريم ان شاالله كه بهتر هم ميشه... سيداحمدعصمتي مقدم {ساعم}