تماشای کوه های مریخی و جوشش گِل از زمین

مهمترین این گل‌فشان ها در 95 کیلومتری غرب بندر کنارک و در دشت کهیر نرسیده به روستای تنگ در زمینی مسطح واقع شده و دارای سه تپه کوچک گل‌فشان است که یکی از آنها شبیه آتشفشان و در حال حاضر فعال است و بقیه آنها نیز از چند سال قبل به صورت غیرفعال درآمده‌اند.
  
   گل‌فشان‌های ایران بیشتر در جلگه‌ ساحلی دریای عمان بخصوص بلوچستان جنوبی تمرکز دارند و بیشتر آنها در حال حاضر فعالند،اما فعالیت آنها در فصول مختلف از سالی به سال دیگر تغییر پیدا می‌کند اما به طور عمده در فصول پرباران جذاب و دیدنی است.
  
   بالا رفتن از کوه گل افشان اگر فصل بارندگی نباشد؛ تقریبا راحت است. در بالاترین نقطه کوه چاله ای به قطر کمتر از یک متر و به عمق حدود نیم متر وجود دارد که با گل پوشیده شده است. در فواصل زمانی حدود یک دقیقه، مقداری گل با صدای خاصی شبیه به ترکیدن یک حباب، از چاله خارج و به اطراف پراکنده می شود.
  
   سواحل صخره ای و تالاب صورتی
   سواحل صخره ای چابهار از دیگر نقاط دیدنی این خطه است که به دلیل پیشروی آب دریا و فرسایش سنگ های رسوبی در ساحل ایجاد شده اند و محلی ها به آن دریای بزرگ می گویند که امواج دریا در این منطقه گاهی به 15 متر هم می رسد.
  
   کوه های مریخی
   کوههای بدبوم یا مریخی نیز یکی از مناظری است که به موازات ساحل از منطقه کچو تا خلیج گواتر کشیده شده‌اند و از پدیده‌های طبیعی این منطقه هستند. این کوه های رسوبی بر اثر فرسایش خاک به صورت شیار شیار درآمده اند؛ کوه های مریخی چاک چاکند و اشکال نامنوس و فاقد پوشش گیاهی دارند. از آنجا که رنگ این کوه ها مابین سفید و طوسی است، انسان در نگاه نخست احساس می کند که به کره ای دیگر پا نهاده است. در ناحیه ساحلی خلیج گواتر به ویژه در خور باهو و در نزدیکی محلی که رودخانه باهو کلات به دریای عمان می‌ریزد، جنگلی از گونه حرا پدیدار شده است. حرا درختچه‌ای است که در مرداب های نواحی گرم کرانه‌های عربستان، مصر و جنوب ایران از جمله شهرستان چابهار می‌روید. در مجموع شهرستان چابهار یکی از نقاط مورد علاقه طبیعت گردان است که می توانند ترکیبی از کویر، دریا، جنگل و پدیده های نادر زمین شناسی را یکجا ببینند.

/ 0 نظر / 18 بازدید