حاجی معدنکاری میکنی یکم حواست به دور و ورتم باشه بد نیستااااا

در بسیاری مناطق که از اهمیت فوق العاده طبیعی و زیست محیطی برخوردار بوده و حتی قابلیت گردشگری دارند، این عامل لطمات جبران ناپذیری بر جای گذاشته است. یکی از فعالان محیط زیست و دوستداران طبیعت با اشاره به افزایش سطح تخریب گسترده منابع طبیعی تکاب توسط بهره برداران معادن گفت: مسموم شدن آب‌های سطحی و زیرزمینی، از بین رفتن اکوسیستم طبیعی منطقه، تخریب مراتع و مزارع، تهدید جدی چشمه سار‌ها و آب‌های زیرزمینی، از بین رفتن شرایط زیست محیطی برای ساکنان منطقه، به خطر افتادن زندگی جانوری و گیاهی به ویژه گیاهان دارویی و صدها مورد دیگر که بر بخش کشاورزی و دامپروری منطقه اثرات منفی گذاشته، از پیامد‌های فعالیت بی حد این معادن به شمار می رود.
   'مهدی آقاخانی' افزود: با وجود آنکه مجموعه‌های تاریخی و چشم انداز‌های زیبا، بخش قابل توجهی از پتانسیل های عظیم و حیاتی در توسعه تکاب بوده اما اکنون به فراموشی سپرده شده و این شهرستان تنها با مظاهر ویرانی و آلودگی ناشی از فعالیت معادن طلا و سنگ شناخته می شود. وی با اعتقاد به اینکه فعالیت معادن در بهبود وضعیت معیشتی مردم کوچکترین نقشی نداشته، تاکید کرد: فعالیت شرکت های معدنی با وجود تخریب مزارع و مراتع و امکانات زیست محیطی منطقه به بهانه استخراج معادن، شاید برای مدت کوتاهی در امر اشتغالزایی موثر واقع شود، اما پتانسیل های دامداری، کشاورزی، گردشگری و منابع غنی طبیعی تکاب را در دراز مدت می تواند به ویرانه تبدیل کند.
   'علی زمانی'، با اشاره به بی توجهی معدن کاران به هشدار نهادهای ذیربط برای جلوگیری از بهره برداری بیش از حد معادن سنگ تاکید کرد: معدن کاران باید در محدوده 'سینه کاری' که دارای مجوز بهره برداری است فعالیت کنند. وی بر برخورد جدی با آن دسته از شرکت های معدنی که خارج از محدوده سینه کار، بهره برداری کنند هشدار داد و گفت: این شرکت ها باید برای افزایش سطح بهره برداری از معادن و دریافت مجوز سینه کار جدید به ادارات منابع طبیعی و صنایع و معادن مراجعه کنند، در غیر اینصورت به دلیل بهره برداری بیش از اندازه و تخریب منابع طبیعی فعالیت آنان غیر قانونی خواهد بود.
   وی اظهار داشت: تکاب یکی از مناطق مهم آذربایجان غربی به لحاظ برخورداری از استعدادهای معدنی بوده که نحوه بهره برداری از آنها نیازمند توجه جدی به سلامت منابع طبیعی و حفظ ذخایر معدنی، گیاهی و جنگلی است. زمانی با اشاره به فعالیت گسترده معدنی در 55 نقطه از توابع تکاب در زمان حاضر افزود: امسال بیش از 300 مورد درخواست بهره برداری از معادن به اداره منابع طبیعی ارسال شد. یک شهروند تکابی هم گفت: فعالیت بی رویه برای بهره برداری از معادن چهره این منطقه تاریخی و توریستی را به معادن سنگ‌های تزیینی روباز مبدل کرده که علاوه بر تخریب محیط زیست و اکوسیستم طبیعی منطقه و چشم انداز‌های طبیعی، حیات ساکنان آن را هم با چالش خطرناک مواجه ساخته است. لازم است با صادر نکردن مجوز بهره برداری و استخراج معادن و نظارت بر ده‌ها معدنی که در زمان حاضر بدون هیچ گونه محدودیتی در حال نابودی منطقه بوده و مشخص کردن محدوده مورد استفاده آنان، گام های موثرتری برای حفظ منابع طبیعی تکاب برداشت.

/ 0 نظر / 40 بازدید