گارنت وکاربرد های آن

 

شرایط تشکیل وژنز گارنت
  گارنت ها بر اثر واکنش ماگما بسیار اسیدی با سنگ های آهکی و دولومیتی در دمای نسبتاً بالا به وجود می آیند. در سنگ های آذرین و دگرگونی (شیست های متبلور) و گاهی در سنگ های رسوبی یافت می شوند.
کانی های گارنت
 •پیروپ
پیروپ گرونای منیزیم دار با فرمول Mg3Al2[SiO4]3 است و نام آن از کلمه یونانی پیروپوس Pyropos به معنی آتش خالص گرفته شده است که به علت رنگ سرخ تند آن است. پیروپ دارای چگالی gr/ cm3 51/3 و به رنگ سرخ تند تا سیاه می باشد.

•آلماندن
آلماندن گرونای آهن دار با فرمول Fe3Al2[SiO4]3 است و نام آن از تغییر نام شهر آلاباندا Alabanda گرفته شده است که در قدیم در آن جا سنگ های قیمتی را می تراشیدند. آلماندن دارای چگالی gr/ cm3 25/4 و به رنگ سرخ، سرخ – قهوه ای تا سیاه می باشد.

•گروسولر
گروسولر گرونای کلسیم دار با فرمول Ca3Al2[SiO4]3 است و نام آن از کلمه گروسولاریا Grossolaria گرفته شده است که به علت رنگ سبز کم رنگ آن و شباهت با انگور است. گروسولر دارای چگالی gr/ cm3 53/3 و به رنگ زرد عسلی، سبز کم رنگ، قهوه ای می باشد.

•اسپسارتین ( پیرالسپیت ) Pyralspite :
اسپسارتین گرونای منگنز دار با فرمول Mn3Al2[SiO4]3 است.

مصارف عمده گارنت
 ساینده:
خواصی مانند درجه دمای ذوب نسبتا بالا(°C1250)، شکستگی نیمه‌گردشده تا نیمه‌زاویه دار، سیلیس آزاد کم یا صفر و مقاومت بالا در برابر حملات شیمیایی و فیزیکی باعث شده که گارنت به عنوان یک ساینده با کیفیت وسایلی مانند کاغذ سنباده و سنگ ساب بکار می‌رود.

ساینده‌های بادی:
از گارنت دانه‌بندی شده و نرم در تولید دانه، پودر و خاکه صیقل دهنده استفاده می‌شود، این مواد در مرحله نهایی شیشه‌سازی، جلا دادن سرامیک و نیمه‌هادی‌ها بکار می‌روند. گارنت با اندازه دانه ثابت در ساینده‌های بادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بدلیل وزن مخصوص نسبتاً بالا و شکل بلوکی ذرات، فشار هوای کمتری مورد نیاز است. از این روش برای تعمیر کشتی، لوکوموتیوها، کامیون و اتومبیل، هواپیما و ساخت و نگهداری سازه‌های فولادی مانند پل، سکوهای نفتی، ایستگاه‌های برق، توربین‌ها و دیگ‌های بخار، تانکرها، خطوط لوله و هموارکردن شیشه و سنگ‌های نما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برش با فشار آب:
گارنت به عنوان ساینده، در این نوع برش مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش آب با فشار mkg/m2 40 از یک دهانه باریک شلیک می‌شود. از آن برای برش دقیق فولاد، آلومینیوم، چوب، پلاستیک، کامپوزیت، شیشه، سنگ، کانکریت، سرامیک و تخته استفاده می‌شود.

فیلتر کردن:
خواص گارنت سبب شده از آن در سیستم‌های فیلتر چند واسطه‌ای استفاده شود (تصفیه آب شهری، جداسازی ذرات آب‌های فاضلاب). در این نوع فیلتر‌ها، سه لایه کانی وجود دارد که اندازه آنها از بالا به پایین کاهش و چگالی آنها افزایش می‌یابد.
یک نوع متداول آن عبارتست از: یک لایه آنتراسیت با چگالی 4/1 و اندازه ذرات 5/2-0 میلیمتر، ماسه سیلیسی 6/2 و اندازه 1-4/0 میلیمتر و لایه گارنت 2/4-8/3 و 4/1-0/1 و 6/0-25/0 میلیمتر.
مقاومت گارنت در برابر آلوده سازی مجدد در حین مکش وارون آب از مهمترین ویژگی‌های آن است.

چاه‌های نفت:
کاربرد کمتر ولی رو به گسترش گارنت در بسته‌های شنی است که در چاه‌های نفتی در موقع خروج پرفشار نفت‌های سنگین از چاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دمانتویید گارنت demantoid garnet
سنگ قیمتی :
یکی از کاربردهای دیگر گارنت به عنوان سنگ نیمه قیمتی است. آلماندن (قرمز بنفش) آندرادیت (سیاه تا سبز) گروسولر (سبز مایل به زرد کمرنگ) هسونیت (زرد، قهوه‌ای) پیروپ (قرمز روشن) پیروپ ـ آلماندن (قرمز) رودولیت (قرمز ـ صورتی) اسپسارتیت (صورتی ـ پرتغالی).

موارد استفاده دارویی:
درباره خواص دارویی گارنت ها آمده است که هر کس آن را با خود داشته باشد از جذام، صرع و قولنج ایمن باشد.از پودر آن به عنوان سرمه چشم استفاده می شده است. برخی از غربی ها،هنوز هم معتقدند همراه داشتن گارنت در ماه اول سال میلادی یعنی ماه ژانویه، باعث خوشحالی و موفقیت در آن ماه می شود.

استانداردها با درجه‌بندی ساینده:
در درجه‌اول آلماندن به دلیل وزن مخصوص بیشتر ارجحیت دارد, آندالوزیت انتخاب دوم است. حداقل 97% گارنت، کمی سیلیس آزاد, در ساینده‌های بادی اندازه ذرات 3-1 میلیمتر. اثر برش آبی 1-06/0 میلیمتر (به اندازه نصف قطر دهانه خروجی).

فیلتر کردن آب:
حداقل وزن مخصوص 4، ذرات گردشده بین 8 تا 250 مش با ضریب یکنواختی تا حد امکان نزدیک به 1.

بسته‌های شن چاه‌های نفت:
نیازمند بلورهای گردشده و مجزا گارنت آلماندن است.

بازیافت:
یکی از قابلیت‌های گارنت در ساینده‌ها این است که می‌تواند بازپروری، پاکسازی، دانه‌بندی شده و باز مورد استفاده مجدد قرار گیرد. قیمت اولیه بالاتر در مقایسه با ساینده‌های رقیب را می‌توان با طول عمر بیشتر بر پایه بازیافت مناسب توجیه کرد.

/ 6 نظر / 216 بازدید
سروش مقصودی

سلام بر اهالی کرونا و بخصوص مسئولین جدید وبلاگ....عید هوگی مبارک...ببخشید که من یه چند وقت تو وبلاگ نظر ندادم که به خاطر یه سری مشکلاتی بود که برا کامپیوترم پیش امده بود.....راستی وبلاگ قشنگ شده اون آرم جدید کرونا هم خیلی جالبه....خوش باشین ، یا حق...

امانی

سلام. خیلی حال کردم مطالب علمی جالبی تو وبلاگ اومده. از تلاشتون متشکرم. خسته نباشید. اما جای اخبار تو وبلاگ خالیه. سعی کنید اخبار جدید یو وبلاگ بزارید. ممنونم

دهجو

سلام. دست بچه های وبلاگ درد نکنه که تو این تعطیلات به فکر گروه هستن. امیدوارم که بقیه هم همین جوری باشن

ali.m

mamnun az inke zud zud mataleb jadid mizarin...

گیو

زمینه گارنت چیه؟[متفکر]

محمدتقی

خیلی ممنون بچه ها ...خسته نباشید.من عاشق گارنت ام. از اینکه در تعطیلات هم به فکر کرونا هستید بسیار خوشحالم.پیروز وسربلند باشید.[تایید]