کشف کمربند مس و طلا در خراسان ‌جنوبی

پایگاه خبری معدن نیوز-بر اثر فعالیت های گسترده صورت گرفته یک کمربند مس و طلا در خراسان جنوبی شناسایی و از سوی دیگر در استان کردستان سه محدوده طلا کشف شده است.
به گزارش معدن نیوز معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اعلام این خبر و اشاره به استقبال بهره برداران از معادن فلزی گفت: سهم معادن فلزی کشور هفت تا 10 درصد است و از سوی دیگر میزان اکتشافات صورت گرفته هفت برابر بهره برداری است.
بهروز برنا با اشاره به موضوع رویکرد بهره برداران بخش خصوصی به مواد معدنی استراتژیک افزود:
بسترهای مناسبی برای فعالیت معدنی در کشور وجود دارد که باید امکان گسترش فعالیت در عرصه را فراهم ساخت.
وی، با بیان اینکه ایران به منزله گنجینه ذخایر معدنی محسوب می شود و حمایت و پشتیبانی از بهره برداران می تواند ضامن رشد فعالیت در این بخش باشد، تاکید کرد: میزان مواد معدنی استخراج شده در سطح کشور سال گذشته به رقم 340 میلیون تن رسید و انتظار می رود این رقم در سال جاری به 390 میلیون تن برسد.
وی همچنین با بیان اینکه کشوری مانند ایران برای کارهای اثرگذار در امر اکتشاف سالانه به پنج هزار میلیارد ریال بودجه نیاز دارد، اضافه کرد: بر اثر فعالیت های گسترده صورت گرفته یک کمربند مس و طلا در خراسان جنوبی شناسایی و از سوی دیگر در استان کردستان سه محدوده طلا کشف شده است.
این مقام مسئول متذکر شد: مشکل بودجه مانع از رشد فعالیت اکتشافی می شود و چنانچه بودجه مناسبی برای سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور تخصیص یابد، حداقل 20 محدوده معدنی وجود دارد که می توان آن را به مرحله گواهی کشف رساند.
برنا، ورود سرمایه گذاران به بخش معدن و صنایع معدنی ایران را منوط به فراهم کردن زیرساخت های سرمایه گذاری در این بخش دانست و با اشاره به حضور دو هیات چینی برای انجام فعالیت اکتشافی در ایران، خاطرنشان کرد: هم اکنون بستر مناسبی برای ورود سرمایه گذار داخلی و خارجی به این بخش فراهم شده اما این مهم باید به سرمایه گذاران شناسانده شود.

/ 1 نظر / 33 بازدید
مهدی

سلام رفقا از کنفرانس نهم چه خبر؟ دارید ایشالا آماده میشید دیگه؟ رو سفیدمون کنید. مهدی - ورودی 85 اکتشاف دانشگاه بیرجند