اورانیوم چیست؟

اورانیوم دو خاصیت غیر عادی دارد :

1.      یکی انکه رادیواکتیو است و ان بدینمعنی است که ذرات ان به تدریج خرد می شوند و تز خود نیرو به شکل تشعشع خارج می کنند .

2.      دیگر انکه ذرات ان قابلیت انفجار دارند ، یعنی چون شکسته شوند ، مقادیر عظیمی انرژی از خود ساطع می کنند . همین خاصیت انفجاری اورانیوم اساس کار همه کارخانه ها و سلاح های هسته ای است .

اورانیوم از لحاظ شیمیایی عکس العمل زیاد از خود نشان می دهد .

اگر یک قطعه اورانیوم در هوای ازاد بگذاریم فورا رویه سیاهرنگی انرامیپوشاند . این رویه ، عبارت از امتزاج اورانیوم است با اکسیژن هوا . اورانیوم با عناصر دیگر نیز تشکیل ترکیبات مهم دیگری می دهد .

اورانیوم به مقادیر کم همه جا یافت می شود ، اما هرگز در طبیعت بصورت خالص موجود نیست و استخراج ان از سنگ معدن متضمن عملیات بسیار طولانی و پیچیده ایست . روزانه صدها تن  سنگ معدن در کارخانه های مخصوصی مورد تصفیه قرار می گیرند ، ولی از هر تن سنگ فقط چند پوند اورانیم بدست می اید .

طرز عمل استخراج اورانیوم چنین است که ابتدا سنگ معدن را خرد می کنند و از غربال می گذرانند ، سپس بوسیله مواد شیمیایی مخصوص کثافات انرا میگیرند و بعد انرا ، مورد یک سلسله عملیات تصفیه قرار می دهند ، تا ماده شفاف گل مانندی که به نام ( کیک زرد ) نامیده می شود بدست می اید .همین اورانیوم کاملا تصفیه شده مجددا مورد تصفیه قرار می گیرد ، زیرا فقط قسمت بسیار کمی از اورانیوم طبیعی قابلیت انفجار دارد .

یک پوند اورانیوم معادل سه میلیون پوند زغال سنگ انرژی دارد . در راکتور های هسته ای ذرات خرد شده اورانیوم مقادیر عظیمی حرارت ایجاد می کند و از این حرارت در گرداندن توربین استفاده می شود که به نوبه خود یک ژنراتور برقی را بکار می اندازد .

 

 

/ 2 نظر / 104 بازدید
مدیر

سلام ایول ممد جون خیلی دوست داشتم 1 مطلب از اورانیوم بخونم ولی پیش نمی ومد.مرسی [قلب]

حميد

با سلام اول از شما بابت اين اطلاعات مچكرم . يه سوال داشتم كه ماده توريوم چجوري شناخته ميشه مثلا ميگن كه اگه اونو به موبايل نزديك كني گوشي خاموش ميشه و يا انتنش محو ميشه اين درسته به نظر شما كه مهندسين راهي واسه شناسايي اون هست چون ميگن داخل چراغهاي قديمي مقداري وجود داره ومن چند تا از اون چراغها رو دارم چطور ميتونم مطمئن بشم و تعدادي هم ميگن اگه ساعت رو ببري كنارش واي ميسته اينا درستن شما يك راه معتبر به من بگيد با تشكر از شما[تایید]