بزرگترین گودال های جهان

بزرگ ترین گودال های جهان:

چوکی کاماتا در شیلی - ۸۵۰ متر عمق:

این حفره یک معدن روباز فلز مس می باشد که در واقع بیشترین استخراج مس از اینجا صورت می گیرد ولی در عین حال بزرگترین معدن مس دنیا نیست.

 

اوداچنایا در یاکوتیای روسیه - ۶۰۰ متر عمق:


این گودال یک معدن الماس است که در جمهوری یاکوتیای روسیه قرار دارد. این معدن در سال ۱۹۹۵ کشف شد و صاحبان این معدن قصد توقف استحصال از این معدن را در سال ۲۰۱۰ دارند.

 

گودال طبیعی در گوآتمالا - عمق ۹۱ متر:


این گودال در پی بارش شدید باران و رانش زمین در گوآتمالا بوجود آمد که متاسفانه ۱۲ خانه به زیر زمین رفت، ۲ نفر کشته و هزاران نفر بی خانمان شدند.

 

معدن دیاویک در کانادا - (پهنا = باند فرودگاه):


این حفره که یک معدن بزرگ المس است، در سال ۲۰۰۳ شروع به استحصال کرده و در هر سال تقریبا ۱۶۰۰ کیلوگرم الماس ار آن استخراج می گردد. بزرگی این حفره چنان است که برای فرود یک هواپیمای بویینگ ۷۳۷ فضا دارد.

 

معدن میرنی در سیبری - عمق ۵۲۵ متر:


این حفره نیز یک معدن الماس می باشد که قطر آن حدود ۱۲۰۰ متر است. این معدن اولین و یکی از بزرگترین معادن الماس در شمال کره زمین می باشد. هم اکنون این معدن تخلیه شده است. جالب اینجاست که مدت زمان رسیدن به نقطه پایینی آن توسط اتومبیلهای معدن، ۲ ساعت بوده است.

 

حفره بزرگ آبی در بلیز - عمق ۱۲۲ متر:


این حفره در واقع گودال طبیعی بزرگی است که حدود ۳۰۴ متر عرض دارد. این حفره تشکیل شده از سنگ آهک است که در اواخر عصر یخبندان بوجود آمده.

 

دره بینگهام در ایالت یوتا در آمریکا - عمق ۱۲۰۰ متر:


این گودال بزرگ یک معدن مس است که دارای ۴ کیلومتر عرض است. این بزرگترین کاوش انجام شده تاکنون به دست بشر است.

 

حفره سد مونتی سلو در کالیفرنیا:


این حفره در جلو سد مونتی سلو در ناپای کالیفرنیا قرار دارد. حرکت بزرگ چرخشی آن باعث خروج ۱۴۷۵۲ مترمکعب آب در هرثانیه از آن می شود.

 

معدن الماس کیمبرلی در آفریقای جنوبی:


این گودال نیز بعنوان بزرگترین حفره بشرساز! شناخته می شود. از سال ۱۸۶۶ تا ۱۹۱۴، حدود ۵۰۰۰۰ حفار معدن قریب به ۲۷۲۲ کیلوگرم الماس از این معدن استخراج کردند. جالب اینجاست که فقط با بیل و کلنگ و ابزاری نظیر اینها این مقدار را خارج کرده اند! (میراث زمین نیز نامیده می شود)

 

 

نویسنده ی موقت: م.خزاعی

/ 5 نظر / 23 بازدید
خاوری

سلام همیشه نباید از هر چیز تعریف کنیم بلکه بعضی اوقات باید انتقاد کرد تا کارهای انجام نشده یا نصف مونده به اتمام برسن خیلی گلایه دارم از دوستان عزیزی که شاید به1 در صد از وظایفشون عمل نکردن حتی به خود هم هستم که وظایفمو رعایت نکردم اما واقعیت ها رو باید گفت برای اینکه بهترین بشیم باید بهترین عملکرد رو داشته باشیم آقایون مسئول نشریه بفکر باشید مهر نزدیک است!!!!!!!!!!! عیدتون مبارک

سپنتا

سلام[عصبانی].مثل اینکه هیچکدوم از دوستان نمی خوان وبلاگ رونق بگیره. یا دوستان اصلا نمی آن وبلاگ یا نمی خوان شرکت کنن.غیر از آقای خاوری که همه جا حضور دارن دوستان دیگه چرا نظر نمی دن.؟؟؟؟؟[[منتظر]

رهگذر

سلام جالب بود [تایید] من از وجود اين وبلاگ اطلاعي نداشتم [شرمنده] ولي بعد از اين حتما به اين جا سر ميزنم

سروش مقصودی

سلام به همه ... بچه ها این خیلی خوبه که گاهی وقتا توی وبلاگ از همدیگه انتقاد کنیم ولی یه تجربه ای که ما داشتیم اینه که نباید وبلاگ محل بحث انتقادی پیرامون مسائل داخلی کرونا باشه بهتره این مسائل تو جلسات شورای مرکزی یا در جلساتی که دبیر گروه تعیین می کنن مطرح بشه .... می دونم که شماها خودتون خیلی بهتر از ما این مسائل رو می دونین اما چون تازه شروع کردین و این موضوع تجربه خودمون بود گفتم ... از همه ممنون .. یا حق

تهی

سلام مطلب جالبی بود موفق باشی