طلا ( GOLD )

طلا در زبان لاتین ارومAurum))نامیده می شود و به همین دلیل علامت اختصاری ان AUاست .در زبان فارسی به ان " زر " گفته می شود . طلا از اولین فلزاتی است که توسط بشر شناخته شده است و در درجه اول به صورت فلز طبیعی ولی به ندرت به صورت خالص یافت شده ، اغلب دارای ناخالصی هایی از نقره و مس می باشد.

کانی های گروه طلا به صورت خالص یا مخلوط و الیاژ با یکدیگر یافت می شوند .از این گروه طلا بیشتر به صورت ازاد یافت می شود .

 

کانی شناسی طلا

طلا در طبقه بندی عناصر طبیعی در گروه مس قرار می گیرد . بلورهای مکعبی طلا نادرند . طلا با سختی 5/2 تا 3 بر اساس مقیاس موس ، می تواند در اثر الیاژشدن با مس و دیگر فلزات سخت گردد.

بیشتر طلاها مقداری نقره دارند . طلای خالص چگالی بالایی دارد و وزن مخصوصش 3/19 است که وقتی نقره همراه ان بیشتر باشد به 6/15 نزول می کند . طلا به واسطه  خاصیت چکش خواری و وزن مخصوص زیاد از پیریت ، کالکوپیریت و میکاهای تجزیه شده زرد رنگ مشخص می شود .

طلا معمولا به صورت دانه های پراکنده در رگه های کوارتزی با پیریت و دیگر  سولفورها ، یا به صورت دانه های گرد یا گاه تکه های بزرگتر در رسوبات رودخانه ای یافت می شود . سنگهای معدنی غیر از خود طلا شامل سلنورهای طلا و تلورهای طلا می باشند .

طلا در درجه اول همراه کانیهای نقره یا به طور مستقل در داخل کوارتز یا پیریت دارای منشا گرمابی تشکیل می شود . به مناسبت مقاومت در برابر عوامل تجزیه ای ، بعد از تجزیه و تخریب سنگهایی که ان در بر گرفته اند ، در ماسه های حاصله  ( پلاسرها ) ، تجمع می یابد . طلا در ایران در کانسار طلا ی موته و در کانسار مس قلعه زری و معدن زرشوران تکاب یافت می شود .

 

کانی های اصلی طلا

  1. کالاوریتCalaverite  با فرمول AU TE2

این کانی طلا به صورت منشورهای تیغه ای و شیاردار ، غالبا دو قلو و توده های دانه ای پیدا می شود . رنگ این کانی از زرد برنزی تا سفید نقره ای متغیر است . خط اثرش خاکستری مایل به زرد تا خاکستری متمایل به سبز است . سختی اش 5/2 تا 3 و وزن مخصوصش 31/9 می باشد . کالاوریت فاقد رخ بوده و کدر و شکننده است . این کانی دارای جلای فلزی می باشد . در اسید نیتریک گرم حل می شود و طلای فلزی در محلول قرمز ازاد می سازد . اختلاف ان با پیریت ، سختی کمتر و داشتن بلورهای طویل است . قابل ذکر است که مقدار طلای کالاوریت تا 44% می رسد . این کانی معمولا در رگه های هیدرو ترمال حرارت پایین تشکیل می شود .

 

  1. سیلوانیتSylvanite با فرمول (AG AU )TE2

این کانیبه صورت منشورهای کوتاه و ضخیم ، که برخی دوقلواند و نیز به شکل ستون ، چوب بست یا دانه ای پیدا می شوند. در سیلوانیت برخی از محلولهای فلزی توسط نقره اشغال شده است . رنگ این کانی از خاکستری فولادی تا سفید نقره ای متغیر است و رنگ خاکه ان خاکستری متمایل به زرد است . سختی ان 5/1 تا 2 و وزن مخصوصش 11/8 است .سیلوانیت دارای جلای فلزی درخشان است ، کدر و شکننده می باشد . سیلوانیت در اسید نیتریک حل می شود و طلای فلزی ازاد می سازد . مقدار طلای سیلوانیت 30% است . این کانی نیز در رگه های هیدروترمال حرارت پایین تشکیل میشود .

طلا اساسا ، به صورت فلز طبیعی رخ داده و با نقره و دیگر فلزات تشکیل الیاژ می دهد و همچنین به صورت تلوریدها ظاهر می شود .از جمله الیاژهای طلا می توان به الکتروم الیاژ طلا و نقره اشاره کرد.  البته سایر مواد معدنی  طلا کمیاب  بوده  و طلا معمولا همراه با سولفید های اهن ، نقره ، ارسنیک ،انتیموان و مس می باشد . اگر چه غنی ترین کانسارهای  رگه ای شکاف دار همراه با گانگ کوارتزی مانند بونانزس می باشند ، لکن طلا بیشتر از کانسارهای عظیمی که

عیارشان متوسطاست استخراج می شود .

در کشور ما دو نوار و ایالت با پراکندگی قانونمند طلا را می توان نام برد :

الف : نوار ولکانیکی – رسوبی ترشیاری سراسر ایران

ب: مجموعه سنگهای دگرگونی قدیمیو توده های اذرین درون انها

 

 

الف: این قسمت در طول یک محور شمالغرب – جنوب شرقی از مرز ارس در اذربایجان شروع شده و سراسر ایران را طی نموده  و از بلوچستان  به پاکستان می رود .

شاخه فرعی ان به موازات البرز و از جنوب ان به افغانستان می رود . مجموعه سنگهای اذرین – رسوبی با ترکیب خیلی باریک تا خیلی اسیدی، اغلب شامل توف و پیرو کلاستیک و گدازه با توده های اسیدی تا متوسط و رسوبات مارنی و کربناتی  مربوط به اواخر کرتاسه تا اواخر ترشیاری این نوار ها را تشکیل می دهند . بخش وسیعی از اذربایجان  شرقی ، همدان ، زنجان ، قزوین ، تهران ، قم ، ساوه  ، کاشان ، نطنز ، انارک ، شهر بابک ، رفسنجان ، سیرجان ، راین ، جیرفت ، سمنان ، شاهرود ، عباس اباد ، کاشمر و تایباد روی این محور قرار دارند . طلا در بسیاری از نقاط روی این محور چه به صورت مستقل و چه همراه مس و ملیبدن و ارسنیک و انتیموان و غیره شناخته شده و تعداد زیادی نقاط مستعد وجود دارد که قابل مطالع هستند.

ب: در این قسمت دو نوار و یک ناحیه طلا دار مربوط به این مجموعه از سنگ ها را ادامه انها از مرزهای کشور نیز بیرون می رود معرفی می شود .

ب1: نوار متالوژنی شمال غرب :این نوار از کردستان در ناحیه مریوان شروع شده و از باختران ، همدان، بروجرد ، ازنا و الیگودرز می گذرد و در حقیقت محوری به موازات نوار ولکانیکی – رسوبی ترشیاری را در ظلع جنوبی ان تشکیل می دهد . کانسارهای موته ، استانه و اثار طلا دار در اطراف گرانیتهای را میتوان به این محور منتسب نمود .

ب2: محور مشهد : در امتداد شمال غرب – جنوب شرق از جنوب شرقی قوچان شروع شده و از شمال تربت جام گذشته به افغانستان می رود . کانسارباستانی طلای طرقبه و اثار معدنی طلای تاریک دره و اولنگ فیروزکوه ، منسوب به این محور هستند.

ب3: اثار طلا دار در این نواحی به صورت پراکنده با مقادیری قلع و تنگستن در مجموعه های سنگهای دگرگونی وجود دارد شاخه ای از این بیرون زدگیها در مناطق تکاب و اذربایجان نیز دارای پتانسیل طلا هستند.

 

 

/ 9 نظر / 19 بازدید
احمد.الف

سلام ممد (محمد) جان. عیدت مبارک. مطلبت فوق العاده جالب بود. بازم مثل همیشه ثابت کردی که بچه ی فارسی.

احمد.الف

دوستان عزیز. بنده طی وبگردی های چند روز اخیر موفق شدم وبلاگ بچه های معدن 85 دانشگاه بیرجند رو کشف کنم. امیدوارم که بتونیم با ارتباط و بهره گیری از مشاوره دوستان موفقمون بتونیم قدم بزرگی در جهت پیشرفت تحصیلی و شکوفایی گروه معدن و کرونا برداریم. www.mine85.persianblog.ir

مدیر

مرسی ممد جون جا داره 1 تشکر برا این که به موقع مطلب گذاشتی داشته باشم.

مدیر

در ضمن خیلی مطلب کاملی بود در مورد طلا. منم 1 مطلب در مورد طلا دارم که اون بذارم دیگه چیزی در مورد طلا نمی مونه که نگفته باشیم.

mohammad

سلام خدمت همگی از همه تشکر میکنم که مطلب منو خوندین و با نظراتون منو دلگرم کردین

ایمان

سلام محمد داشتم از این ورا رد میشدم که اومدم اینجا ! وبلاگت جالب بود ، منم هم یه دیکشنری آنلاین ساختم که متنم ترجمه میکنه ،خیلی روش زحمت کشیدم، یه سری بهش بزن . راستی اگه خوشت اومد بهش لینک بده تا اگه نیاز داشتی هم خودت هم دوستات ازش استفاده کنین . فعلا

روشن روان

خیلی جالب بود محمد . من که لذت بردم.با تشکر بیژن

مهران

سلام ممد جون مطلبت عالی بود . اگه میتونی اطلاعاتی در مورد گسل های فسا بذار.دمت گرم

البرزیان

سلام عذیذ دلم. مطلب باحالی بود.دستت درد نکنه. رفیق خودمی دیگه.....[قلب][بغل]