اینم یه مطلب واسه اونایی که به فراوری و بیولیچینگ علاقه دارن...

از مزایای این روش می توان به مواردی مانند عدم نیاز به تجهیزات پیچیده و در نتیجه ضرورت سرمایه گذاری کمتر، سهولت عملیات و امکان افزایش مقیاس و عدم تولید آلودگی‌های زیست محیطی هم چون SO2 اشاره کرد. ' مسعود عماری ' از همکاران این طرح پژوهشی گفت: در این پروژه گونه های مختلف باکتری جداسازی شد که یکی از این گونه ها دارای توانایی ویژه ای در زمینه استخراج روی بود. گونه مورد نظر از لحاظ خصوصیات بیوشیمیایی و ژنتیکی 16(SrRNA ) شناسایی شد که به عنوان یک گونه جدید از جنس تیوباسیلوس فرواکسیدانس به نام کشورمان ثبت شد.
   به گفته وی درحال حاضر دانشگاه صنعتی شریف با توسعه زیرساخت روش های جدید، به ساخت و راه اندازی یک واحد پایلوت پلانت (کارخانه راهبر) اقد ام کرده است. این پایلوت دربرگیرنده فرایندهای بالادستی، فرایند اصلی (بیولیچینگ) و فرایند پایین دستی شامل تخلیص، تغلیظ و تولید فلز روی است.
   این محقق خاطرنشان کرد : در قسمت تخلیص سایر فلزات به جز روی از محلول حذف و یا در سطح مقرر نگه داشته می شود. در قسمت تغلیظ، غلظت فلز روی تا حدود مقرر جهت انجام عملیات بعدی استخراج فلز روی بالا برده می شود. در ضمن اینکه اجازه ورود ناخالصی به سیستم داده نمی شود.در مرحله سوم فلز روی به روش الکترولیز استخراج می شود. کیفیت روی حاصله مطابق با استاندارد جهانی ASTM-52B بوده که خلوص روی در شمش تولید شده 99/99 درصد است.
   بر اساس اعلام این گروه تحقیقاتی از دستاوردهای جانبی این طرح، می توان به ساخت برخی از تجهیزات با هزینه های بسیار کمتر و غیر قابل مقایسه با تجهیزات موجود در بازارهای جهانی و دستیابی به دانش فنی هیپ های سولفیدی و الکترولیز فلزات (Electro wining) اشاره کرد.
   به گزارش روابط عمومی دانشگاه شریف، نتایج حاصل از این طرح که در روزهای ابتدایی آن در حدود تنها چند گرم بوده است، امروزه در مقیاس 4 تن است و حاکی از قابلیت توسعه طرح در مقیاس صنعتی است که با توجه به وجود معادن عظیم کم عیار در ایران نظیر معدن مهدی آباد یزد، صنعتی سازی این روش ارزآوری قابل توجهی به همراه خواهد داشت.
   صنعتی شدن این طرح که بازده آن حدود 38 درصد برآورد شده است، در حال حاضر به صورت همزمان در کشورهای ایران و امریکا در حال انجام است.
   هم اکنون براساس توافقنامه 150 میلیارد ریالی میان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، دانشگاه صنعتی شریف و شرکت ذوب روی بافق، نخستین گام ها برای افزایش ظرفیت تولید به 1000 تن برداشته شده است.

/ 0 نظر / 38 بازدید