عملکرد سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور به مناسبت هفته دولت اعلام شد

320 تن حجم ذخائر قطعى طلاى کشور

در این نشست  بهروز برنا، معاون اکتشاف این سازمان با بیان این که در حال حاضر بیش از 14 زون متالوژنى براى طلا شناسایى و1000 محدوده‌ امید‌بخش نیز ثبت شده، خاطرنشان کرد: تاکنون در زمینه‌ 100 محدوده امید‌بخش طلا، اکتشاف تفضیلى صورت گرفته و در حال حاضر با توجه به فعالیت‌هاى انجام شده حجم ذخائر قطعى طلاى کشور به 320 تن رسیده است.

وى با اشاره به این که  ارزش هر تن طلا در حال حاضر 60 میلیارد تومان است، یادآور شد: با توجه به پتانسیل‌هاى کشور پیش‌بینى مى‌شود حدود 1000 تن ذخایر طلا در کشور وجود داشته باشد.

برنا با بیان این‌که در زمینه‌ سرب و روى نیز تاکنون 5/1 میلیون تن به ذخائر کشور اضافه شده، خاطرنشان کرد: در حوزه ذخائر نادر خاکى نیز براى اولین‌ بار سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور ذخائرى از این مواد را کشف کرده است.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور با بیان این که در سال‌هاى گذشته یک میلیارد تن ذخائر مس در کشور کشف شده، ادامه داد: یک معدن مس پروفیل در مسجد داغى با 300 میلیون تن ذخیره و هم‌چنین یک معدن دیگر در کرمان کشف و براى ادامه‌ کار به شرکت ملى صنایع مس ایران تحویل شده است.

برنا با بیان این‌که تاکنون بیش از 95 مصوبه‌ اکتشافى در دور اول، دوم و سوم سفرهاى استانى هیات دولت توسط سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور اجرایى شده، تصریح کرد: سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور 480 هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور را مورد فعالیت‌هاى اکتشافى قرار مى‌دهد.

به گفته وى، تاکنون 21 هزار صنایع معدنى در کشور شکل گرفته و30 درصد واحد‌هاى تولیدى کشور وابسته به مواد اولیه معدنى هستند و ایران از نظر مواد معدنى رتبه‌ اول را در خاورمیانه، رتبه‌ سوم را در آسیا و رتبه‌ 12 تا 15 دنیا را در اختیار دارد.

وى با بیان این که 33 درصد نفت جهان به‌علاوه 50 درصد گاز و هم‌چنین 14 درصد زغال‌سنگ جهان در ایران واقع شده، خاطرنشان کرد: سالانه حدود 12 هزار و600 میلیارد تومان در جهان صرف فعالیت‌هاى اکتشافى مى‌شود و این درحالى است که در سال 87 به عنوان یکى از بهترین سال‌ها در این زمینه، کل بودجه اکتشافى ایمیدرو و سازمان‌هاى زیرمجموعه مانند سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور و بخش خصوصى 102 میلیارد تومان بوده است.

عقب‌ماندگى در اکتشاف مس نداریم

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات معدنى در ادامه با بیان اینکه طى سال‌هاى اخیر یک میلیارد تن ذخایر جدید مس در کشور کشف شده است،گفت: عقب‌ماندگى در زمینه اکتشاف مس نداریم.

برنا با بیان این که در حال حاضر 25 معدن با ذخیره قطعى بیش از 2 میلیارد تن و تولید 220 هزار تن مس کاتد در کشور فعال است و حدود 1.3 درصد تولید جهانى مس به ایران اختصاص دارد، خاطرنشان کرد: چند تیپ شناخته شدن مس‌دار در کشور وجود دارد که محور ارومیه-دختر مهم‌ترین آنها است که ذخایر زیادى را در خود جاى داده است.

وى با اشاره به این که صنعت مس در کشور به خوبى رشد کرده و از نظر کارخانه‌ها و صنایع وابسته به بومى‌سازى رسیده‌ایم، یادآور شد: شیلى که حرف اول را در تولید مس در دنیا مى‌زند، علاوه بر ذخایر اصلى خود 5 یا 6 ذخیره مس پروفیلی نیز دارد و ما نیز در این راستا در ایران 2 ذخیره مس پروفیل کشف کرده‌ایم.

به گفته برنا 600 معدن متروکه مس در کشور وجود دارد که سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور تمام ذخایر قدیمى و اندیس‌هاى مس را شناسایى کرده و گزارشات مناسبى در این زمینه تهیه شده است.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور، با بیان اینکه در حال حاضر زمینه اکتشاف مس توسط بخش خصوصى به خوبى در کشور مهیا شده، گفت: گواهى کشف براى ذخیره 300 هزار تنى مس در منطقه هرمزگان به نام شیخ‌هادى و احمد‌آباد صادر شده است.

برنا با بیان اینکه طى سال‌هاى اخیر یک میلیارد تن ذخایر جدید مس کشف شده، خاطرنشان کرد: 12 هزار محدوده امیدبخش در کشور وجود دارد که از این رقم، 4 هزار محدوده فلزى است و بخشى از آن را مس تشکیل مى‌دهد.

وى تأکید کرد: با توجه به بودجه‌هاى اختصاص یافته به سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور اقدامات مناسبى در زمینه اکتشاف مس در کشور صورت گرفته و عقب نیستیم.

برنا با تاکید بر این که اگر اکتشاف به خوبى انجام نشود حلقه‌هاى بعدى نیز مانند تولید مس و صنایع پایین‌دستى رونق نخواهد داشت، تصریح کرد: در حال حاضر اکتشاف پایه‌اى در زون ارسباران در منطقه مسجد داغى در شمال غرب کشور انجام شده و 2 تن طلا در این منطقه کشف شده است.


آغاز عملیات ژئوفیزیک هوایى توسط هواپیما در کشور

وحید فتوتى، مدیر بخش ژئومتیکس نیز از آغاز عملیات ژئوفیزیک هوایى توسط هواپیما در کشور از سوى سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات معدنى کشور خبر داد و گفت: اهمیت ژئوفیزیک هوایى در حدى است که آمریکا به محض اشغال افغانستان، ایجاد پوشش داده‌هاى ژئوفیزیک هوایى در کل پهنه‌ افغانستان را به عنوان اولین پروژه‌ خود در این کشور آغاز کرد.

وى با بیان این‌که سال 81 سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور نسبت به اجراى عملیات ژئوفیزیک هوایى اقدام کرد، خاطرنشان کرد: از سال گذشته اقدامات لازم براى خرید تجهیزات و بالگرد جدید براى عملیات ژئوفیزیک هوایى انجام شده که سرعت کار در این زمینه را افزایش خواهد داد.

وى ادامه داد: همچنین طبق برنامه‌ریزى‌هاى صورت گرفته به زودى عملیات اجراى ژئوفیزیک هوایى توسط هواپیما در کشور آغاز خواهد شد

به گفته‌ وى، با توجه به مختصات زمین‌شناسى تقریبا دو سوم سطح کشور توسط بالگرد و یک سوم نیز توسط هواپیما تحت پوشش ژئوفیزیک هوایى قرار خواهد گرفت.

 

/ 0 نظر / 27 بازدید